Cytat na dziś:
" Fortuna dominuje nad wszystkim. Pomaga lub przeszkadza nie dlatego, żeby uczynić zadość prawdzie, lecz ze zwykłego kaprysu. "

                                                                                                          Salutio

W jaki sposób nauczać dzieci o zarządzaniu pieniędzmi?Zarządzanie finansami może być nie lada wyzwaniem nawet dla osoby dorosłej. Ciągła potrzeba kupowania, jaka rozwinęła się u ludzi w ostatnich latach spowodowała, że obecnie każdy ma na swoim koncie jakieś kredyty lub zadłużenia. Jest to spowodowane tym, że chcemy mieć dużo, niekoniecznie mając na to środki finansowe. Duży popyt na kredyty można również tłumaczyć kryzysem ekonomicznym, który przyczynił się do znacznego pogorszenia się sytuacji finansowej wielu ludzi. 

W momencie, gdy dorosły człowiek widzi, że coś w jego planach finansowych poszło nie tak, całe nadzieje pokłada w następnej generacji, czyli w swoich potomkach. Aby jednak w dobie kryzysu osiągnąć zamierzone efekty należy uczyć dzieci rozsądku i ostrożności jeśli chodzi o zarządzanie pieniędzmi. W takiej sytuacji pojawia się pytanie- od czego zacząć tę naukę i w ogóle jak się za to zabrać? Poniżej opisanych jest kilka prostych zasad, które pozwolą nam tworzyć silne cele finansowe u naszych dzieci.

1. Oszczędzanie jest lepsze niż wydawanie!
Naszym celem jest pokazanie naszym dzieciom, że rozrzutność to zła cecha. Jednocześnie musimy w nich zaszczepić przekonanie, że wydawanie pieniędzy jest dobre, jednak tylko na rzeczy wartościowe i naprawdę potrzebne. Dziecko musi wiedzieć, że należy określić priorytety finansowe. Nawet jeśli stać Cię na zakup pewnych zachcianek dziecka, musisz nauczyć je wyznaczania sobie celów i ich osiągania. W tym przypadku najlepiej dawać dziecku tygodniowe lub miesięczne kieszonkowe, które będzie odkładane na zakup konkretnej, wymarzonej rzeczy. W takiej sytuacji, nasze dziecko będzie przygotowane na każdą sytuację finansową, jaka spotka je w przyszłości.2. Ustalanie budżetu.
Wbrew pozorom ułożenie budżetu nie jest nudne i niepotrzebne, nawet dla młodego człowieka. Jeśli Twoje dziecko dostanie na urodziny jakieś pieniądze, doradź mu, aby zapisało na kartce swoje wydatki i dokładnie obliczyło, czy może je zrealizować za otrzymaną kwotę. Na początku dziecko może je przeznaczyć na dowolne zachcianki, później warto dać mu do zrozumienia, że powinien wydawać pieniądze tylko na potrzebne rzeczy, ewentualnie oszczędzać. Dzięki takim działaniom, dziecko będzie umiało ustalić priorytety i tworzyć bardzo dobre plany budżetowe w przyszłości.

3. Ograniczenie wydatków prowadzi do wzrostu oszczędności.
Dzieci raczej nie są zwolennikami oszczędzania i wolą swoje pieniądze lub ich część przeznaczyć na chwilowe potrzeby, np. gry komputerowe. W takich sytuacjach warto zachęcać dzieci do oszczędzania wszystkich swoich pieniędzy przez dłuższy czas. Należy to argumentować możliwością szybszego zakupu innego, lepszego przedmiotu, który w dodatku będzie tańszy, dzięki czemu zaoszczędzimy. Trzeba także zaznaczyć, że nie warto zadowalać się takimi krótkotrwałymi produktami.

4. Oszczędzanie pieniędzy zwiększa oszczędności.
Aktualnie, już dzieci w wieku 7 ? 8 lat mogą mieć otwierane konta w banku, na którym przechowywane są ich oszczędności. Oczywiście, są to rachunki, nad którymi kontrolę sprawują rodzice. Mimo wszystko dla dzieci jest to ogromna odpowiedzialność oraz swojego rodzaju wprowadzenie do dorosłości. Każdego miesiąca, dziecko powinno mieć wgląd w środki dostępne na koncie. Dzięki temu, dziecko nauczy się sumienności i dbałości o swoje sprawy finansowe, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Starsze dzieci można wprowadzać w świat giełdy, kart kredytowych, itp. Można nawet pozwolić na niewielką giełdową inwestycję, co pobudzi zainteresowanie dziecka tematem i przygotuje je, do przejęcia kontroli nad ukształtowaniem własnej przyszłości finansowej.


Prosimy oceń
stronę/treści:

  
0/5, ocen: 0

W jaki sposób nauczać dzieci o zarządzaniu pieniędzmi?

Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0Zobacz również:

10 rodzajów pożyczek dla osób ze złą historią kredytową

5 sposobów na poprawę swojego raportu kredytowego

Alternatywne rozwiązania dla tradycyjnych kart kredytowych

Bezpieczeństwo internetowych transakcji przy użyciu karty kredytowej

Bezproblemowe nabywanie ubezpieczenia zdrowotnego online.

Błędy, których należy unikać podczas korzystania z karty kredytowej

Cenne wskazówki odnośnie porównywania ofert ubezpieczeń zdrowotnych.

Co należy mieć na uwadze wybierając kredyt hipoteczny?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Co to jest rachunek maklerski?

Co zrobić, aby zaoszczędzić pieniądze?

Co zrobić, aby zapobiec kradzieży danych z karty kredytowej?

Czy opłaca się zaciągać refinansowany kredyt hipoteczny?

Czy ubezpieczenie podróży jest przydatne?

Darmowego ubezpieczenie samochodu


Tagi: W jaki sposób nauczać dzieci o zarządzaniu pieniędzmi?


Nawigacja