Cytat na dziś:
"Czas to pieniądz, a pieniądz to więcej niż czas."

                                                                                                    Edgar Allan Poe

Czym są inwestycje strukturyzowane?Jeśli inwestujesz swoje oszczędności i pieniądze w jakiekolwiek akcje, Twoim głównym celem z pewnością jest ich maksymalny wzrost, w jak najkrótszym czasie. Jednak korzystając ze zwykłych metod inwestowania, raczej nie jest to możliwe. W takim przypadku, warto zapoznać się z tzw. inwestycjami strukturyzowanymi, które zapewniają takie efekty, choć niestety, wiążą się z dużym ryzykiem. 

Inwestycje strukturyzowane stanowią ofertę różnych instytucji finansowych i są produktami inwestycyjnymi. Są one związane i równocześnie zależne od licznych aktywów, np. stopy procentowej, kursu walutowego, akcji, indeksów rynkowych lub dokumentów o stałym dochodzie. 

1. Główne cechy inwestycji strukturyzowanych.
Przede wszystkim są to inwestycje stałe i długoterminowe, a ich czas trwania zależy głównie od cech danego produktu. Jeżeli są spieniężane lub umarzane przed upływem wyznaczonego terminu zakupu, Twoja inwestycja może stracić część możliwego przychodu lub / i zleceniodawcę.

Inwestycje strukturyzowane zarówno mogą, jak i nie, być chronione przez zleceniodawcę. Jak nietrudno się domyślić, niechronione inwestycje, wiążą się z dość wysokim ryzykiem. W przypadku inwestycji chronionych, ryzyko jest nieco niższe. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż niechronione inwestycje nie dają gwarancji otrzymania jakiejkolwiek kwoty po zakończeniu danej transakcji.2. Odpłata.
Kwota zwrotna w przypadku inwestycji strukturyzowanych może być różna i raczej nie jest gwarantowana. Zależy głównie od wydajności aktywów w okresie inwestycji. Trzeba liczyć się z tym, że można ponieść pewne straty, jeśli efektywność aktywów nie jest w danym czasie zadowalająca. Ponadto, należy pamiętać, że zwrot z inwestycji strukturyzowanych może również podlegać pod ryzyko walutowe. 

Bez wątpienia, wyższe zyski można zaobserwować dzięki inwestycjom niechronionym, jednak wiążą się one z bardzo dużym ryzykiem. Nieco bezpieczniejsze są inwestycje chronione, tymczasem nie są na tyle dochodowe. 

Inwestycje strukturyzowane pozwalają osiągnąć wysokie zyski, jednak stanowią również ogromne ryzyko finansowego upadku. Dlatego właśnie, zanim podejmie się tego typu inwestycje warto zbadać dokładnie obecny poziom aktywów oraz ocenić możliwe straty.

3. Dwojaka forma inwestycji walutowych.
Inwestycje walutowe są formą zorganizowanej inwestycji, gdzie rozwija się ryzyko spowodowane rozwijającymi się problemami walutowymi. W ramach tej struktury, Twoje inwestycje realizowane są w jednej walucie, którą nazywa się walutą bazową. Jest to waluta bezpieczna.

W zależności od kursu wymiany, Twój bank ma możliwość zamiany kapitału w walucie bazowej do tzw. waluty alternatywnej. Często bowiem, waluta alternatywna może okazać się bardziej rozwojowa niż bazowa. Nie jest to jednak pewne. Czasami przewidywany rozwój nie następuje i konieczna jest ponowna wymiana kapitału do waluty bazowej, co może przynieść duże straty dla naszego portfela. Jako inwestorzy mamy prawo wyboru waluty bazowej lub alternatywnej.

4. Okoliczności do rozważenia przed podjęciem inwestycji strukturyzowanej.
Inwestycje strukturyzowane nie należą do płynnych inwestycji. Są bardzo złożone i nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Zanim podejmiesz decyzję o tej formie inwestowania, upewnij się, że w pełni zrozumiałeś wszystkie jej cechy. Nie podejmuj żadnego zobowiązania w pośpiechu lub wpływowi marketingu, bez zdobycia wcześniej odpowiedniej wiedzy na temat produktu.

Pamiętaj, że inwestycja strukturyzowana wiąże się z dużym ryzykiem i sprawdź, czy będziesz w stanie poradzić sobie z kosztami i stratami związanymi z taką nieudaną transakcją. Jeśli decyzja jest zbyt ciężka i sam nie potrafisz ocenić swoich sił, poszukaj porady u specjalisty.


Prosimy oceń
stronę/treści:

  
5/5, ocen: 1

Czym są inwestycje strukturyzowane?

Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1Zobacz również:

Arkusz kalkulacyjny i kredyty.

Bezpieczeństwo internetowych transakcji przy użyciu karty kredytowej

Cena ubezpieczenia a jego jakość

Co to jest kredyt hipoteczny?

Co to jest rachunek maklerski?

Co zrobić, aby zapobiec kradzieży danych z karty kredytowej?

Czy dobrym pomysłem jest pożyczanie pieniędzy od rodziny?

Czy każdy powinien ubezpieczyć swoje życie?

Czy pożyczka gotówkowa jest dla mnie?

Czy warto ubezpieczyć kredyt mieszkaniowy?

Czym kierować się podczas wyboru kredytu na zakup domu?

Czym są inwestycje strukturyzowane?

Dlaczego krótkoterminowe pożyczki są korzystne?

Druga szansa dla osób ze złą historią kredytową

Dziecko a pieniądze


Tagi: inwestowanie w obligacje, certyfikaty strukturyzowane, fundusze strukturyzowane, inwestycje strukturyzowane


Nawigacja