Cytat na dziś:
"Czas to pieniądz, a pieniądz to więcej niż czas."

                                                                                                    Edgar Allan Poe

Czy dobrym pomysłem jest pożyczanie pieniędzy od rodziny?Jedną z alternatyw przy wybieraniu kredytu osobistego może być pożyczka od kogoś z rodziny. Z pewnością, wszystkim wydaje się to korzystniejsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wiadomo, że pożyczając np. od mamy, nie jesteśmy zobowiązani do płacenia oprocentowania czy jakichkolwiek odsetek, czego nie można powiedzieć o pożyczce w banku. Korzyści choć oczywiste, z czasem mogą przerodzić się w kłopoty. Zatem, zanim podejmiemy decyzję o ?pożyczce rodzinnej?, należy dokładnie rozważyć różne kwestie. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Kwestie finansowe

Aby pożyczka rodzinna spełniła swoje zadanie, należy wziąć pod uwagę trzy kryteria:

- Pożyczka powinna być korzystna dla pożyczkobiorcy.
- Pożyczka powinna być korzystna dla pożyczkodawcy.
- Przepisy powinny być zgodne z obowiązującym prawem i przepisami podatkowymi.

Jeśli nie będą spełnione te trzy kryteria, pożyczka rodzinna nie okaże się dobrym rozwiązaniem. Zawsze należy robić wszystko, aby sytuacja kredytowa była korzystna dla obu stron zawierających umowę. Ponadto, należy również przestrzegać przepisów z zakresu podatków.Kwestie emocjonalne
Pożyczanie pieniędzy od rodziny jest o wiele bardziej skomplikowane niż w przypadku kredytów zaciąganych w banku. Przede wszystkim, w grę wchodzą tutaj emocje. Jeśli coś pójdzie nie tak, możemy już na zawsze popsuć sobie relację z bliską osobą. Nawet gdy warunki są przestrzegane, bardzo łatwo o kłótnie, gdyż pieniądze to dla każdego drażliwy temat. Ponadto, w kwestie kredytu często wciągane są inne osoby z rodziny, które angażują się w sprawę, po czym ewentualny konflikt staje się intensywniejszy. 

Kluczem do rozwiązania tej sprawy jest po prostu otwartość i uczciwość. Jeśli na początku jasno określisz swoje potrzeby i dojdziesz do zgodności z drugą stroną, nie powinno dojść do żadnych konfliktów. Warto pokazać się jako osoba godna zaufania i odpowiedzialna.

Umowa
Najlepszym sposobem, aby na wypadek niejasności rozwiać wszelkie wątpliwości jest podpisanie umowy między obiema stronami kredytu. Stwórzcie dokument podobny do tego otrzymanego w banku. Ważne jest, aby zapisać tam wszystkie najistotniejsze informacje z uwzględnieniem ewentualnych odsetek tudzież opłat dodatkowych. Jeśli w tej kwestii pojawią się jakieś trudności, warto udać się po poradę do adwokata.

Kredyt u członka rodziny może być błogosławieństwem lub przeciwnie piekłem. Jeśli jednak zostaną podjęte odpowiednie kroki potencjalne problemy związane z taką pożyczką zostaną zniwelowane do minimum.


Prosimy oceń
stronę/treści:

  
2/5, ocen: 1

Czy dobrym pomysłem jest pożyczanie pieniędzy od rodziny?

Ocena: 40 % na 100%
Liczba opinii: 1Zobacz również:

10 rodzajów pożyczek dla osób ze złą historią kredytową

3 sposoby na zakup samochodu

5 powodów do zaciągnięcia pożyczki osobistej

5 prostych sposobów, aby uzyskać tańszy kredyt osobisty

5 sposobów na poprawę swojego raportu kredytowego

8 sposobów, na to, jak uzyskać ubezpieczenie samochodowe z niską ratą

?Pożyczki przyjacielskie?

Alternatywne rozwiązania dla tradycyjnych kart kredytowych

Arkusz kalkulacyjny i kredyty.

Banki internetowe

Bezpieczeństwo internetowych transakcji przy użyciu karty kredytowej

Bezproblemowe nabywanie ubezpieczenia zdrowotnego online.

Błędy, których należy unikać podczas korzystania z karty kredytowej

Cena ubezpieczenia a jego jakość

Cenne wskazówki odnośnie porównywania ofert ubezpieczeń zdrowotnych.


Tagi: Czy dobrym pomysłem jest pożyczanie pieniędzy od rodziny?


Nawigacja