Cytat na dziś:
"Czas to pieniądz, a pieniądz to więcej niż czas."

                                                                                                    Edgar Allan Poe

Dlaczego nie warto pożyczać pieniędzy znajomym i rodzinie?Z pewnością nie raz zostaliście poproszeni przez znajomych lub rodzinę o niewielką pożyczkę. Jak nietrudno się domyślić nie są to pożyczki w stricte tego słowa znaczeniu. Zwykle bowiem jest to pożyczka na przysłowiowe ?wieczne nieoddanie?. Oczywiście dla drugiej strony jest to bardzo korzystna sytuacja, natomiast dla osoby, która pożycza pieniądze- niekoniecznie. Poniżej przedstawiamy różne powody, przez które nigdy nie należy pożyczać pieniędzy swoim bliskim.

1. Nawet jeśli suma pożyczki jest wysoka, ciężko Ci będzie poprosić o zwrot. Ten problem nie pojawi się jeśli osoba, której pożyczamy pieniądze jest rzetelna i czasowa. Zwykle jednak jest inaczej. W takiej sytuacji raczej ciężko się upominać. Moglibyśmy zostać odebrani jako skąpi, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do kłótni. Co więc nam pozostaje? Jedynie spokojne czekanie. Z każdym dniem możemy się stawać co raz bardziej zdenerwowani, przede wszystkim na siebie, że daliśmy się wciągnąć w taką sytuację. Jest to nauczka na przyszłość, że nie warto wchodzić we współpracę z bliskimi. 
2. Pożyczka już na zawsze może wpłynąć na Twoje relacje z bliskimi. Nietrudno sobie wyobrazić taką sytuację. Gdy pieniądze nie zostaną zwrócone na czas lub gdy proces ten bardzo się wydłuża, może dojść do zgrzytów i sprzeczek, które wpłyną na przyszłe relacje. Niestety ludzie w takich sytuacjach są bardzo rozdrażnieni i mogą paść różne nieprzyjemne słowa. 
3. Ludzie pożyczając pieniądze od bliskich nie biorą jej poważnie, jak w przypadku pożyczek z banku. Właśnie takie myślenie prowadzi do narastania problemów, związanych głównie z utrzymywaniem terminu spłaty pożyczki. W takiej sytuacji osoba, która przekazuje pieniądze nie jest traktowana poważnie, dlatego nie można oczekiwać odpowiedzialności ze strony pożyczkobiorcy.4. Pożyczka dla rodziny zawsze wydaje się bardziej swobodna niż powinna. Przede wszystkim, takie pożyczki głównie opierają się na warunkach dogodnych dla pożyczkobiorcy. Generalnie charakteryzują się ogromną swobodą w spłacaniu, która w normalnej instytucji kredytowej byłaby niemożliwa. Ponadto, nie naliczane są tu odsetki czy też jakiekolwiek inne opłaty dodatkowe.
5. Jeśli raz pożyczysz komuś pieniądze, z pewnością wróci w przyszłości. Bardzo często jest tak, że po upływie jakiegoś czasu od pożyczki, pewna osoba zwróci się o kolejną, gdyż wie, że na pewno nie odmówimy. Jeśli pokażemy, że mamy trochę więcej pieniędzy, taka osoba bez żadnych wątpliwości będzie pożyczała coraz większe sumy, odwlekając zwrot. W konsekwencji może to sprawić, że pożyczkę będzie chciało od nas uzyskać co raz więcej osób. Nie wolno do tego doprowadzić. Przecież nie jesteś bankiem, a osobą prywatną, która również ma swoje wydatki. Pamiętaj o tym!

Oczywiście nie mówimy tu o tym, żeby nie mieć serca i twardo postępować z każdym, kto przyjdzie do nas po pożyczkę. Może się zdarzyć, że ktoś z naszych bliskich będzie w bardzo trudnej sytuacji i wtedy mamy obowiązek udzielić im pomocy. Wtedy jednak, lepszym rozwiązaniem niż pożyczka jest po prostu ofiarowanie danej kwoty. Aby nie wprowadzić nikogo w zakłopotanie możemy uznać to za pożyczkę, jednak wewnętrznie patrzeć na to jak na prezent. Dzięki temu, my będziemy spać spokojnie, a nasi bliscy będą mogli wrócić do normalnego życia. Ponadto nieważne będzie dla nas czy dana kwota zostanie nam zwrócona czy też nie.


Prosimy oceń
stronę/treści:

  
4.9/5, ocen: 9

Dlaczego nie warto pożyczać pieniędzy znajomym i rodzinie?

Ocena: 98 % na 100%
Liczba opinii: 9Zobacz również:

10 rodzajów pożyczek dla osób ze złą historią kredytową

3 sposoby na zakup samochodu

5 powodów do zaciągnięcia pożyczki osobistej

5 prostych sposobów, aby uzyskać tańszy kredyt osobisty

5 sposobów na poprawę swojego raportu kredytowego

8 sposobów, na to, jak uzyskać ubezpieczenie samochodowe z niską ratą

?Pożyczki przyjacielskie?

Alternatywne rozwiązania dla tradycyjnych kart kredytowych

Arkusz kalkulacyjny i kredyty.

Banki internetowe

Bezpieczeństwo internetowych transakcji przy użyciu karty kredytowej

Bezproblemowe nabywanie ubezpieczenia zdrowotnego online.

Budowanie zaufania we wzajemnej współpracy

Błędy, których należy unikać podczas korzystania z karty kredytowej

Cena ubezpieczenia a jego jakość


Tagi: Dlaczego nie warto pożyczać pieniędzy znajomym i rodzinie?


Nawigacja