Cytat na dziś:
"Czas to pieniądz, a pieniądz to więcej niż czas."

                                                                                                    Edgar Allan Poe

Co zrobić, gdy dojdzie do zadłużenia?Obecnie większość osób ma problem z systematycznym dokonywaniem opłat miesięcznych. Głównie dotyczy to sfery kredytowej, gdyż jest ona w ostatnich latach najbardziej aktywna. Dzieje się tak ze względu na spowolnienie gospodarki, przez co większość ludzi co miesiąc traci część lub całość swojej wypłaty. Z tego powodu, ludzie nie są w stanie opłacić rachunków i wpadają w ogromne zadłużenia. 

Z pewnością ignorowanie takiego problemu nie jest dobrym rozwiązaniem. Konieczne w tym przypadku jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań, inaczej sytuacja może się znacznie pogorszyć. Z czasem bowiem, wszystkie opłaty zaczynają się gromadzić, naliczane są kary, odsetki i ostateczna kwota do spłaty znacznie wzrasta w stosunku do kwoty pierwotnej pożyczki. 

W takich przypadkach, większość banków i wierzycieli może nie wyrażać chęci do współpracy. Jeśli jednak w miarę szybko podejmiemy odpowiednie kroki i starania, dług może zostać rozliczony tak, że będzie on możliwy do spłaty. W takich przypadkach polega to głównie na wydłużeniu okresu spłaty i tym samym obniżeniu rat miesięcznych. Bez wątpienia, bank w takich sytuacjach zarabia więcej ze względu na dodatkowe opłaty, ale z drugiej strony idzie nam na rękę umożliwiając spłatę i nie wpływając negatywnie na naszą zdolność kredytową. 

Zanim jednak udamy się do banku i przedstawimy swoją sytuację, ważne jest dokładne przeanalizowanie swoich obecnych dochodów oraz wszystkich długów i opłat, które musimy miesięcznie wykonywać. Gdy już zrobimy taką listę, należy wybrać opłaty priorytetowe, które muszą być dokonywane. Kolejność dla każdego może być inna, jednak zwykle zaleca się taką selekcję: na pierwszym miejscu- kredyt hipoteczny, następnie- pożyczki zabezpieczone, potem czynsz, podatki i pozostałe potrzeby. W następnej kolejności należy ułożyć tygodniowy lub miesięczny budżet w oparciu o wszystkie wyżej wymienione czynniki. Ważne jest, aby było to wykonane dokładnie i skrupulatnie. Należy brać pod uwagę wszystkie opłaty i wydatki, pomijając te niepotrzebne. Tam, gdzie jest to możliwe warto zaoszczędzić. 

Potem, gdy budżet zostanie ułożony, należy zastanowić się, czy zostaną nam jeszcze pieniądze na to, żeby stopniowo spłacać dług. Jeśli po dokonaniu opłat miesięcznych pozostają nam jeszcze pieniądze, oznacza to, że sytuacja jest pod kontrolą i jesteśmy w stanie wyjść z długu. W innym przypadku, może to być oznaka ciągle pogłębiających się problemów finansowych.

Jeśli nie jesteś w stanie opłacać w pełni i regularnie miesięcznych rat kredytu i w dodatku masz już spore zadłużenie, udaj się do banku i poinformuj wierzyciela o swoim problemie. Opcji jest kilka: warto poprosić o obniżenie płatności miesięcznych, konsolidację, zmniejszenie długu lub niższe oprocentowanie. Dzięki temu, spłaty kredytu i zadłużenia okażą się możliwe.

Jednocześnie warto znaleźć dodatkową pracę lub wypracowywać nadgodziny, aby mieć więcej pieniędzy na pozostałe płatności. 

Priorytetem w dokonywanych płatnościach zawsze powinny być kredyty hipoteczne, gdyż zadłużenia w tej sferze mogą wiązać się z utratą domu. Dlatego właśnie, gdy zauważymy, że pojawiają się problemy ze spłatą, od razu powinniśmy udać się do banku i poprosić o obniżenie rat, tak aby nie doszło do pogłębienia się długu.


Prosimy oceń
stronę/treści:

  
5/5, ocen: 1

Co zrobić, gdy dojdzie do zadłużenia?

Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1Zobacz również:

3 sposoby na zakup samochodu

5 prostych sposobów, aby uzyskać tańszy kredyt osobisty

8 sposobów, na to, jak uzyskać ubezpieczenie samochodowe z niską ratą

Bezproblemowe nabywanie ubezpieczenia zdrowotnego online.

Budowanie zaufania we wzajemnej współpracy

Błędy, których należy unikać podczas korzystania z karty kredytowej

Co zrobić, aby podwyższyć swoją zdolność kredytową?

Czy ubezpieczenie podróży jest przydatne?

Darmowego ubezpieczenie samochodu

Dlaczego krótkoterminowe pożyczki są korzystne?

Dowiedz się, jak wyjść z zadłużeń na kartach kredytowych

Dwa sposoby, aby zaoszczędzić na kredycie mieszkaniowym

Dziecko a pieniądze

Dziecko w drodze- jak się na to przygotować finansowo?

Gdzie szukać pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej?


Tagi: zadłużenie, zadłużenia, zadłużenie polski, spłata zadłużenia, jak wyjść z zadłużenia


Nawigacja