Cytat na dziś:
" Fortuna dominuje nad wszystkim. Pomaga lub przeszkadza nie dlatego, żeby uczynić zadość prawdzie, lecz ze zwykłego kaprysu. "

                                                                                                          Salutio

Jakie znaczenie ma kredyt hipoteczny?Zapewne każdy z nas słyszał lub miał do czynienia ze słowem hipoteka, hipoteczny. W ostatnich latach stało się to dość powszechnie stosowane słowo, które oznacza pewnego rodzaju ograniczenie prawa do posiadanej nieruchomości na rzecz zabezpieczenia jakiejś dużej transakcji finansowej. Głównie hipoteka dotyczy kredytów pobieranych na zakup danej nieruchomości. Stąd stosowane pojęcie- kredyt hipoteczny. Pożyczka pod hipotekę, to forma kredytu, którą można zaciągnąć samemu lub w parze (tutaj warunkiem jest świadectwo zawarcia związku małżeńskiego). Każdy z nas może otrzymać pożyczkę z banku lub innej instytucji finansowej, które określa się kredytodawcami. Pieniądze z tego tytułu mogą być przeznaczone na dowolny cel, chyba, że regulamin wymaga podania konkretnego zastosowania całej sumy. Podobnie jest w przypadku kredytu hipotecznego, który może być wykorzystany wyłącznie w celu kupna nieruchomości. Otrzymując taką pożyczkę, kredytobiorca zobowiązuje się do spłaty na ustalonych z bankiem regułach, a ponadto, przekazuje kupowaną posiadłość pod hipotekę, czyli zabezpiecza kredyt. Jest to ważne, bo w sytuacji, gdy kredytobiorca przestanie spłacać pożyczkę na czas, bank ma prawo przejąć kupioną przez klienta nieruchomość i odebrać mu akt własności, odzyskując tym samym pożyczoną kwotę. Obecnie kredyty hipoteczne są bardzo powszechne w większości krajów świata. Stanowią one podstawowy element życia, który umożliwia zakup domu, ale również innych nieruchomości użytkowych (np. pod sklep, biuro, itp.). Co ciekawe, dawniej takie kredyty były przeznaczane również na zakup samochodu, statku, pociągu, itp. Jak w przypadku wszystkich innych kredytów, pożyczka hipoteczna dobiega końca w momencie uiszczenia ostatniej raty, natomiast innym powodem zakończenia może być regularny brak opłat, w wyniku czego nieruchomość zostaje przejęta przez bank. Trzeba podkreślić, że kredyty hipoteczne są obecnie dostępne dla każdego. Mimo tego, większość instytucji finansowych ma dość wysokie wymagania względem swoich klientów, którym powierza gotówkę.


Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje kredytów hipotecznych. Są to: kredyt ze zmienną i stałą stopą procentową. Nietrudno się domyślić na czym polegają owe kredyty. Mianowicie, o kredycie ze zmienną stopą procentową można mówić w sytuacji, gdy wysokość oprocentowania zmienia się w zależności od sytuacji ekonomicznej kraju. Jeśli sytuacja jest korzystna można bardzo dużo zaoszczędzić, jednak w przypadku pogorszenia się gospodarki, można wiele stracić lub mieć problemy z dalszą spłatą kredytu. Należy więc pamiętać, że wiąże się to z ryzykiem, gdyż sytuacja na rynku nigdy nie jest w 100% pewna. Czasami bowiem oprocentowanie może ulegać zmianie nawet kilka razy w ciągu jednego roku. Nie jest to jednak reguła, gdyż przy stabilnej sytuacji ekonomicznej, jakiekolwiek zmiany mogą nastąpić w przeciągu kilku lat. Kredyt ze stałym oprocentowaniem w przeciwieństwie do poprzedniego, daje pewność, że miesięczne raty będą przez cały okres spłaty takie same. Pozwala to przygotować się do spłaty nawet na kilku lat z wyprzedzeniem. Faktem jest, że niestabilna sytuacja na rynku może wpłynąć na wysokość rat nawet przy stałej stopie procentowej, jednak są to dodatkowe koszty dodawane do odsetek, nie do oprocentowania. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z pewnością plusem jest możliwość zaplanowania przyszłości finansowej, minusem natomiast fakt, że nie ma tu sposobności do zmiany oprocentowania na niższe. Zanim wybierzesz kredyt hipoteczny, zbadaj dokładnie obecną i załóż hipotetycznie przyszłą sytuację na rynku krajowym. Przykładowo, jeśli w danym momencie, większość banków proponuje niskie oprocentowanie, to warto wybrać stałe oprocentowanie, dzięki czemu, przez cały okres spłaty będzie ono na takim poziomie. Niezależnie od tego, jaki rodzaj kredytu hipotecznego wybierzesz, należy również określić termin spłaty. Jeśli mamy ku temu możliwości, kredytodawca rozłoży raty kredytu tak, abyśmy mogli go spłacić jak najszybciej. Jeżeli raczej interesują nas niższe raty, wtedy będziemy płacić dłużej, jednak bez strachu, że nie damy rady dokonać opłaty. W tym aspekcie banki zazwyczaj idą klientom na rękę i dostosowują się do możliwości klientów. Generalnie, wszystkie kredyty hipoteczne są rozłożone na 30 lat i dopiero indywidualna analiza zarobków kredytobiorcy pozwala określić najkorzystniejszy czas spłaty. Warto tu zaznaczyć, że im szybsza spłata, tym większe nasze przyszłe oszczędności. Zawsze w przypadku pogorszenia się naszej sytuacji finansowej można wrócić do spłaty minimalnych rat.

Prosimy oceń
stronę/treści:

  
5/5, ocen: 2

Jakie znaczenie ma kredyt hipoteczny?

Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 2Zobacz również:

10 rodzajów pożyczek dla osób ze złą historią kredytową

3 sposoby na zakup samochodu

5 powodów do zaciągnięcia pożyczki osobistej

5 prostych sposobów, aby uzyskać tańszy kredyt osobisty

5 sposobów na poprawę swojego raportu kredytowego

Arkusz kalkulacyjny i kredyty.

Błędy, których należy unikać podczas korzystania z karty kredytowej

Cena ubezpieczenia a jego jakość

Co należy mieć na uwadze wybierając kredyt hipoteczny?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Co to jest rachunek maklerski?

Co warto rozważyć przed zakupem długoterminowej polisy zdrowotnej?

Co wpływa na naszą zdolność kredytową?

Co zrobić, aby podwyższyć swoją zdolność kredytową?

Co zrobić, gdy dojdzie do zadłużenia?


Tagi: bank kredyt hipoteczny, kredyt bank hipoteczny, kredyt hipoteczny banki, banki kredyt hipoteczny, pko kredyt hipoteczny, kredyt hipoteczny pko, kalkulator kredytowy kredyt hipoteczny, kredyt hipoteczny kalkulator kredytowy, kredyt hipoteczny porównanie


Nawigacja